Szkolenia z pierwszej pomocy – na co zwracać uwagę przy wyborze firmy szkoleniowej?
Wypadki w pracy, w domu, na urlopie, podczas rekreacji czy podczas podróży mogą mieć różnorodny charakter i nieść za sobą rozmaite skutki – od niegroźnych omdleń i skaleczeń, przez upadki czy złamania, stany nagłe, aż po amputacje i zatrzymanie krążenia. Na ulicy lub w pracy, na basenie lub w autobusie, w kinie lub urzędzie – wszędzie tam może być potrzebna pierwsza pomoc. Warto wówczas umiejętnie zareagować i pomóc osobie poszkodowanej. Od naszego postępowania może zależeć czyjeś zdrowie i życie. Umiejętności związane z niesieniem pierwszej pomocy należy jednak regularnie odświeżać, gdyż po pewnym czasie wiele zapominamy. Ważna jest tzw. pamięć mięśniowa. Sama wiedza teoretyczna to zdecydowanie za mało. Konieczne są ćwiczenia, które pozwalają wyrobić prawidłowe odruchy i nawyki. Tego wszystkiego nie sposób nauczyć się samodzielnie. Właśnie dlatego tak ważne są szkolenia z pierwszej pomocy. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę wybierając firmę szkoleniową.
Jak powinny wyglądać profesjonalne szkolenia z pierwszej pomocy?
Szkolenia z pierwszej pomocy nie są jednakowe. Ich zakres może się różnić w zależności od potrzeb zespołów, dla których są dedykowane.
Profesjonalne szkolenie, uzupełniane wiedzą teoretyczną, musi przede wszystkim obejmować różnorodne ćwiczenia praktyczne i techniki ratunkowe.
Każde szkolenie powinno dostarczyć wyczerpującą wiedzę dotyczącą takich zagadnień jak:
- zabezpieczanie miejsca zdarzenia i wezwanie pomocy,
- ocena funkcji życiowych osoby poszkodowanej,
- postępowanie z osobami nieprzytomnymi i przytomnymi,
- stany nagłe (m.in. napad drgawek, silny ból w klatce piersiowej, zadławienie, udar),
- przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) z zastosowaniem defibrylatora AED,
- różne rodzaje pomocy stosowane przy urazach mechanicznych i chorobach.
Najbardziej wartościowe szkolenia, prowadzone przez profesjonalną firmę, powinny obejmować przede wszystkim różnorodne praktyczne ćwiczenia z udzielania pomocy.
Najlepiej uczymy się poprzez doświadczanie, więc idealnie w takich szkoleniach sprawdzą się wszelkiego rodzaju symulacje umożliwiające stworzenie warunków zbliżonych do tych, z którymi możemy mieć styczność w rzeczywistości. Dobra firma szkoleniowa potrafi dobrać adekwatne narzędzia do potrzeb danej organizacji. Jeśli zdecydujemy się na organizację zajęć, w których zostanie wykorzystana odpowiednia scenografia, pozoranci, charakteryzacja czy środki pirotechniczne, aranżowane będą scenki przybliżające realność zdarzeń, gadżety, to szkolenie takie może potrwać nawet kilka dni, a jego skuteczność znacznie wzrośnie.
Warto w tym miejscu podkreślić, że strach jest całkowicie naturalną reakcją w sytuacjach stresowych, do których bez wątpienia należy stan zagrożenia ludzkiego życia. Udział w praktycznych szkoleniach z pierwszej pomocy, uczy jak skutecznie radzić sobie z nim w takich momentach. Ćwiczenia w realistycznych warunkach i treningi z wykorzystaniem scenek ułatwiają wyzbycie się strachu, przygotowują do budowania zespołu, a także wyrabiają prawidłowe reakcje w sytuacjach zagrożenia.
Kurs z obsługi defibrylatorów AED i RKO
RKO, czyli resuscytacja krążeniowo-oddechowa to bardzo istotny element całej wiedzy związanej z udzielaniem pierwszej pomocy.
Szkolenia, które skupiają się na tej jednej czynności poświęcają dużo czasu na naukę kluczowych algorytmów niezbędnych do udzielania pomocy osobom poszkodowanym, kiedy liczy się każda sekunda. Rozwinięciem tradycyjnego kursu z resuscytacji są szkolenia AED z zastosowaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Trwają one z reguły 3 godziny i poruszają wszelkie kwestie związane z tematyką przywracania prawidłowej akcji serca. Decydując się na odbycie szkolenia z pierwszej pomocy, warto zwrócić uwagę na to, aby program kursu obejmował praktyczne ćwiczenia na bezprzewodowo monitorowanych fantomach z wykorzystaniem urządzenia jakim jest defibrylator. Szkolenia tego typu powinny wyczerpywać zagadnienie obsługi AED i prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Kolejne moduły pozwalają rozbudować szkolenie o ćwiczenia działania w stanach nagłych, tamowanie krwotoków, opatrywanie urazów, bezpieczną ewakuację, zachowania w sytuacji zagrożenia terrorystycznego, czy ataku szalonego nożownika. Warto także skorzystać z naszej oferty szkoleń pożarowych.
Jak wybrać firmę oferującą szkolenia z pierwszej pomocy?
Oferta kursów z udzielania pierwszej pomocy jest bez wątpienia bardzo duża. Wybierając firmę szkoleniową, warto zatem zwrócić uwagę na takie kwestie jak:
- zakres wiedzy oferowanej w ramach poszczególnych modułów,
- czas trwania kursu,
- zaplecze sprzętowe, liczba wykorzystanych fantomów i defibrylatorów treningowych,
- kwalifikacje, doświadczenie i umiejętności kadry szkoleniowej.
O fachowości oferowanego szkolenia z pierwszej pomocy świadczą przede wszystkim referencje wystawione przez Klientów i kursantów. Rekomendacja jest najlepszą recenzją.
Zachęcamy klientów indywidualnych i przedsiębiorstwa oraz organizacje do dołączenia do grona naszych zadowolonych klientów i partnerów.