Dlaczego urządzenia AED powinny być umieszczone w każdym budynku?
Choroba niedokrwienna serca i związane z nią nagłe zatrzymanie krążenia, czyli NZK to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie. W przypadku rozległego ataku serca, z każdą minutą szanse na przeżycie spadają o 10%, a śmierć następuje w ciągu niespełna 10 minut. Z pomocą defibrylatora AED można uratować czyjeś życie.
Profesjonalna i skuteczna defibrylacja poza szpitalem
Eksperci podkreślają, że defibrylację trzeba wykonać w ciągu pierwszych 3-5 minut po zatrzymaniu krążenia. Średni czas reakcji zespołów ratowniczych wynosi w Polsce 15-20 minut. Automatyczny defibrylator zewnętrzny pozwala wykonać w pełni wartościową defibrylację w pierwszych chwilach od zdarzenia.
Defibrylator AED jest zaprojektowany w taki sposób, aby można z niego skorzystać bez względu na stopień swojej wiedzy medycznej. Nagłe zatrzymanie pracy serca może wystąpić u każdego – wystarczy wspomnieć przypadek Christiana Eriksena, duńskiego piłkarza, który nagle podczas meczu EURO 2020 stracił przytomność i przestał oddychać. Bez skutecznej pomocy, może się to okazać śmiertelne. Właśnie dlatego należy działać szybko. AED poprowadzi osobę udzielającą pomocy przez cały proces resuscytacji, aż do chwili gdy dotrze profesjonalna pomoc medyczna.
Czy warto zainstalować defibrylator AED w budynku?
Decydując się na konkretne rozwiązanie, zawsze szukamy korzyści, jakie się z nim wiążą. Gdy w grę wchodzi czyjeś życie, nie ma co do tego wątpliwości. Czy powinienem mieć AED w miejscu pracy? W świetle powyższych informacji, odpowiedź na to pytanie może być tylko twierdząca.
Uświadamianie społeczeństwu istoty wczesnej defibrylacji ma ogromne znaczenie dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa osób z ryzykiem wystąpienia NZK. W tym celu opracowano program Publicznego Dostępu do Defibrylacji (ang. Public Access to Defibrillation), który ma na celu zwiększenie dostępu do urządzeń AED.
Dlaczego warto zainstalować AED w KAŻDYM budynku?
Defibrylator może uratować ludzkie życie
Główny argument, który przemawia za obecnością AED w budynku każdej firmy czy organizacji to fakt, że takie urządzenie pozwala ratować ludzkie życie.
Urządzenie AED gwarantuje szybką pomoc w przypadku zatrzymania krążenia w sytuacji, kiedy każda sekunda jest na wagę złota. Publicznie dostępne defibrylatory to zatem niesłychanie istotny element w dążeniu do ograniczenia śmiertelności osób w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Obecność defibrylatora w budynku firmy lub organizacji wpływa pozytywnie na jej wizerunek
Zaangażowanie w projekt PAD niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Powszechny dostęp do defibrylatorów oznacza dbałość o bezpieczeństwo pracowników, turystów czy mieszkańców bez względu na aktualne miejsce pobytu. Obecne w przestrzeni publicznej defibrylatory, oznakowane zielono-białymi piktogramami, niosą ze sobą podświadomy przekaz, że w razie konieczności zostanie nam udzielona profesjonalna pomoc lub sami będziemy jej w stanie udzielić.
Defibrylator AED oznacza postęp
W Japonii, w roku 2010 było już ok. 90 000 defibrylatorów AED. Aktualnie są one tak powszechne jak u nas gaśnice, dostępne nawet w automatach z przekąskami.
Również pozostałe wysokorozwinięte kraje nieprzerwanie inwestują w sieć defibrylatorów oraz edukację swoich obywateli w kwestii udzielania pierwszej pomocy. Dzięki podjęciu takich kroków, śmiertelność związana z NZK jest w tych państwach znacznie niższa niż w Polsce. Program PAD może zmienić te statystyki. Warto zatem postawić na postęp, szczególnie jeśli jest on związany z naszym bezpieczeństwem.
Instalacja AED – dla kogo?
Defibrylator to urządzenie, które może uratować czyjeś życie. Dążenie do podniesienia poziomu bezpieczeństwa, poprzez zapewnienie powszechnego dostępu do tych urządzeń, pozwala zapobiegać wielu tragediom.
Choć w Polsce nie ma obecnie przepisów, które mówią o obowiązku wyposażania budynków w defibrylatory AED, umieszczanie tych urządzeń w przestrzeni publicznej jest bardzo zasadne z punktu widzenia pracodawców, którzy dbają o zdrowie i życie swoich pracowników, a także właścicieli galerii handlowych, parków rozrywki, restauracji, hoteli, placówek oświatowych, obiektów sportowych czy nawet gabinetów lekarskich.
Warto także podkreślić rolę samorządów i podmiotów administracji publicznej, które odpowiadają za przestrzeń miejską, parki, biblioteki, szkoły, teatry czy środki komunikacji miejskiej. Defibrylatory AED są z powodzeniem instalowane również na elewacjach wiejskich remiz przez strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych.